Historia klubu

Miejski Klub Sportowy Strug Tyczyn jest spadkobiercą działalności Ludowego Klubu Sportowego powstałego w 1949 roku, choć pierwsze ślady działalności wskazują na rok 1921.

Historia klubu sięga późnej jesieni 1949r., kiedy to kilku miejscowych działaczy powołało zarząd LZSTyczyn. Wówczas klub prowadził 7 sekcji: piłkarską, strzelecką, tenis stołowy, narciarską, wycieczkową i teatralną.(…)Mecze piłki nożnej rozgrywano na pastwisku położonym nad Strugiem, a wzmianka o tym pochodzi z monografii wydanej z okazji 70-lecia Resovii. W okresie okupacji hitlerowskiej działalność ograniczono, ale od czasu do czasu odbywały się mecze piłki nożnej z drużynami z Rzeszowa - Wisłoczanką i Resovią. Rozgrywano także spotkania w piłce siatkowej z Zalesiem(…), Błażową i Dynowem.[1]

Po okresie okupacji niemieckiej w klubie działało kilka sekcji. Jak podaje witryna, były to:

· sekcja lekkoatletyczna,

· sekcja szachowa,

· sekcja piłki siatkowej,

· sekcja gimnastyczna,

· sekcja piłki ręcznej,

· sekcja szachowa,

· sekcja turystyki lokalnej,

· sekcja piłki nożnej.

Najmocniejszą i najbardziej żywotną sekcją, działającą i odnoszącą sukcesy do dzisiaj, jest sekcja piłki nożnej. Z chwilą wybudowania boiska w tyczyńskim parku z miejsca pojawili się na nim piłkarze, dopingowani przez sporą grupę kibiców. Dobry zwyczajem tyczyńskiej elity było pojawienie się w niedzielne popołudnie na widowni sportowej. Obok boiska nie było żadnych trybun, a stała tylko jedna ławka, na której zajmowali miejsca znani i szanowani obywatele miasta.(…)

Gdy na początku lat 70 prezesem został Roman Piotrowski, drużyna którą prowadził Stanisław Napieracz wywalczyła do klasyA. Równocześnie (1973r.) oddano do użytku nowy stadion.
W tym okresie nastąpiła także zmiana nazwy. Z LZS zrodził się LKS Strug Tyczyn. Awans był największym sukcesem tyczyńskiej piłki. Drużynie przyszło teraz rywalizować z tak znanymi zespołami jak: Stal Łańcut, ResoviaII, Glinik Gorlice czy Maraton Tarnowiec.
(…)Po dwóch latach zespół spadł do niższej klasy rozgrywkowej i nastały chude lata dla tyczyńskiej piłki.(…)

Gdy w 1986r. drużyna zdobyła awans do klasy międzyokręgowej znów w Tyczynie pojawili się bardziej znani rywale.(…)Dzięki sporemu zaangażowaniu dyrektora POM-u Eugeniusza Baligi sekcja uzyskała poważne wsparcie finansowe oraz autokar.(…)Losy zespołu były wówczas różne. Drużyna seniorów grała w klasie okręgowej, podobnie jak zespół juniorów. W 1994r. spadła do klasyA i rok później uzyskała awans. Zespół prowadził wówczas Józef Janicki, a grał w nim późniejszy trener Zdzisław Napieracz. Zadaniem tego ostatniego (objął drużynę pod koniec rundy) było utrzymanie drużyny w klasie okręgowej. Po rundzie jesiennej zajmowała ona bowiem 13 miejsce na 16 ekip uczestniczący w rozgrywkach. Mając kłopoty finansowe klub uratowany został przed upadkiem dzięki olbrzymiemu wysiłkowi oddanych działaczy.(…)W lutym 1996r. odbyło się walne zebranie wyborcze, na którym wybrano nowy Zarząd w którego skład weszli: Andrzej Zieliński (prezes), Ryszard Domino (wiceprezes), Andrzej Grondecki (sekretarz) oraz członkowie - Jan Siwy, Jarosław Żukowski, Józef Janicki, którego później zastąpił Janusz Rożkiewicz. Głównym zadaniem działaczy było utrzymać zespół w Vlidze, a za rok awansować do IVligi.[2]

Tak pokrótce historię Strugu prezentuje oficjalna witryna miasta Tyczyna. Strona poświęca dużo miejsca na historię „dawną”. Brakuje historii bieżącej. Informacja kończy się na zapisie z roku 1996. Właśnie wtedy Strugowi udało się awansować do IV ligi. W latach 1996-2005 klub grał w IV lidze podkarpackiej.

Jednak to właśnie w czasie gry w IV lidze drużyna święciła największe sukcesy.

Zaliczyć do nich należy mecze barażowe o III ligę z Sandecją Nowy Sącz, a także ćwierćfinał Pucharu Polski z RKS-em Radomsko.

W sezonie 2005/06 po dziesięciu latach gry w IV lidze Strug spadł do klasy okręgowej, gdzie gra do dziś. W swoich szeregach klub skupia aktualnie ponad 150 zawodników piłki nożnej zrzeszonych w 7 drużynach.

Duży nacisk klub kładzie na pracę z młodzieżą, czego efektem są bardzo dobre wyniki osiągane przez drużyny młodzieżowe Strugu w kraju i zagranicą. Aktualnie drużyna seniorów występuje
w rzeszowskiej klasie okręgowej, zaś drużyny młodzieżowe w lokalnych ligach.


[1]www.tyczyn.pl z dnia 26.06.2012 r.

[2]Tamże.

Opracował: Sławomir Ferenc

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości